Jakie parametry powinna mieć heblarka?

Aby meble były przyjemne w dotyku, muszą być wystarczająco długo heblowane. Jest to proces, który gładzi, a także formuje kształt drewna. Musi ona mieć parametry, które pozwolą na sprawną obróbkę. Skupię się nie tylko na nożach i strugach, lecz nawet na poborze prądu. Podczas heblowania przez cały dzień ilość zużytej energii jest ważnym czynnikiem.

Parametry dobrych heblarek

heblarka do drewnaZaczynając ten temat, należy powiedzieć coś na temat noży. Każda heblarka do drewna musi je posiadać. Powinno ich być kilka, aby uzyskiwać taki kształt, na jakim nam zależy. Stal, która jest wykorzystana do ich produkcji, musi przejść proces hartowania. Noże i strugi narażone są na wysoką temperaturę poprzez tarcie, dlatego jest to tak ważne. Pobór prądu nie może przekroczyć 5 kw dziennie. Oczywiście mowa o warsztatach, w których pracuje kilka osób. W przypadku dużych zakładów produkcyjnych pobór będzie wyższy, ze względu na rozmiar i ilość sprzętu. Heblowanie drewna nie powinno przebiegać za szybko. Liczy się efekt, a nie prędkość, dlatego należy ją kontrolować w tym sprzęcie. Nowoczesne heblarki mają specjalną regulację prędkości. Trociny powstałe podczas obróbki powinny być odciągane do zbiorników umieszczonych po bokach urządzenia, ewentualnie pod nim. Jest to ważne dla silnika, który może mieć problemy z nadmiarem trocin. Podczas zakupu warto sprawdzić, czy urządzenie posiada certyfikaty, które świadczą o jakości silnika. Zazwyczaj na opakowaniu są oznaczenia wraz z opisami.

Są to podstawowe parametry, które trzeba znać podczas zakupu. Na pewno ułatwią one cały proces decyzyjny, a w pracy okażą się wygodne i niezawodne. Do tego drewno, które przejdzie przez heblarkę, będzie idealnie gładkie. Nie zostanie ono uszkodzone podczas strugania nożami. W tego typu heblarkach kontrolowana jest nawet temperatura materiału drewnianego.