Skuteczna hydroizolacja na balkon

Balkon czy taras wykładany jest najczęściej płytkami ceramicznymi. Pomimo, iż stanowią one pewną ochronę przed oddziaływaniem wody, nie jest ona jednak wystarczająca. Aby balkon posłużył przez lata, był praktyczny i atrakcyjny każdego sezonu, konieczne jest właściwe zabezpieczenie płyty betonowej, na jakiej się opiera, przed wnikaniem wody i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Izolacja – szczelna i trwała

izolacja balkonuPodstawę balkonu najczęściej stanowi zbrojona płyta betonowa. Aby zachować ją w dobrej kondycji koniecznie trzeba ją zabezpieczyć skuteczną warstwą izolacyjną. Pamiętajmy, że balkon to miejsce, gdzie latem posadzka nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, zimą zaś temperatura spada nawet kilkadziesiąt stopni poniżej zera. Tak wielkie różnice temperatur, często w krótkich odstępach czasowych (np. podczas słonecznych dni zimowych) negatywnie wpływają na kondycję betonu. Wnikająca w niego woda, przechodząc bez przerwy przez barierę 0 stopni z czasem powoduje osłabienie, kruszenie i pękanie betonu. Izolacja balkonu jest zatem koniecznością. W jaki sposób ją wykonać i jakich materiałów użyć? Tutaj zarówno skuteczne jak i proste w użytkowaniu są szlamy mineralne. Ta izolacja balkonu cieszy się ogromną popularnością szczególnie ze względu na swoje właściwości. Jest to materiał, który po zastosowaniu tworzy bardzo szczelną, a jednocześnie elastyczną warstwę izolacyjną, nawet przy niskich ujemnych temperaturach. Dodatkowa zaleta to łatwość użycia, szczególnie jeśli mowa o szlamach jednoskładnikowych, które wystarczy jedynie wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach i nałożyć w dwóch warstwach, zachowując kilkugodzinny (zgodnie z zaleceniami producenta) odstęp czasowy.

Najczęściej już po 12 godzinach podłoga jest gotowa do położenia płytek ceramicznych. Nieco inną metodą na hydroizolację balkonowej podłogi są żywice poliuretanowe. Wystarczy cienka warstwa, aby skutecznie uszczelnić i zabezpieczyć powierzchnię przed przenikaniem wody, a jednocześnie stworzyć niepowtarzalną i atrakcyjną dla oka posadzkę.