Tlenoterapia w domu

Osoby, które cierpią na mukowiscydozę, mają skłonności do zatrzymywania oddechu, zmagają się z bezdechem sennym, astmą czy dusznościami, muszą korzystać z tlenoterapii. Terapia ta polega na uzupełnianiu braków tlenu w organizmie, za pomocą specjalnych urządzeń.

Koncentrator z butlą tlenową

butla z tlenem medycznymDzięki rozwojowi medycyny i technologii, osoby, które wymagają poddania terapii tlenowej, mogą odbyć ją w domu. Jest to możliwe z pomocą przenośnych koncentratorów tlenu, które odfiltrowują ten życiodajny pierwiastek z powietrza. Tego typu urządzenie jest bardzo drogie, kosztuje kilka tysięcy złotych. O wiele tańszą alternatywą jest korzystanie z koncentratora, w którym zamiast systemu filtrowania tlenu, znajduje się butla z tlenem medycznym. Butle z tlenem są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego należy dobrać odpowiednią butlę do potrzeb danego pacjenta, żeby nie trzeba było jej zbyt często napełniać. Niektóre osoby potrzebują mniejszych ilości tlenu, na przykład tylko wtedy, gdy wystąpi u nich atak astmy. Inne natomiast, potrzebują stałego dopływu tego pierwiastka. Na przykład osoby z bezdechem sennym muszą być podłączone do aparatury przez całą noc. Pamiętajmy przy tym, że ilość potrzebnego pacjentowi tlenu, zawsze określa lekarz. Nigdy nie zmieniajmy dawki na własną rękę. Niewątpliwą zaletą koncentratorów wykorzystujących butle tlenowe jest fakt, że nie potrzebują one do funkcjonowania prądu, nie musimy więc się martwić w razie jakiejś większej awarii sieci energetycznej. Każdy koncentrator z butlą jest także przenośny.

Jeśli kogoś nie stać na zakup nawet najtańszego koncentratora tlenu, to istnieje jeszcze możliwość wypożyczenia tego urządzenia. W sytuacji kiedy potrzebujemy tlenoterapii tylko przez jakiś czas, również warto skorzystać z usługi firmy wypożyczającej sprzęt medyczny.